středa 22. února 2012

Symbolika Republikánské a Demokratické strany

Barvy

Užívání barev v americké politické systému je přesně opačné, než je tomu v České republice a Evropě vůbec. Zatímco červená bývá v Evropě ztotožňována s levicovými, socialistickými či komunistickými stranami, v USA je barvou konzervativní a pravicové Republikánské strany. Naopak modrá, která je v Evropě barvou pravice, a konzervativců, je používaná ve Spojených státech pro středo-levicovou Demokratickou stranu. Při prezidentské volbě roku 2000 již bylo toto rozdělení barev uznáváno v médiích prakticky univerzálně.
Jakým způsobem toto rozdělení přijaly strany, můžete posoudit i podle jejich webových stránek: (R) a (D). Na základě toho se také rozlišují červené státy a modré státy (tedy ty, kde mají tradičně silné postavení republikáni resp. demokraté).

Mapa států, ze které lze vyčíst, koho státy volily v posledních čtyřech prezidentských volbách. Syté barvy znamenají 4x podporu kandidátovi z jedné strany, mdlé 3:1, voliči ve fialových státech dvakrát podpořili republikána a dvakrát demokrata.

Zvíře

Symbol demokratického osla je starší. Jako "jackass" (osel) byl titulován již demokratický prezident Andrew Jackson roku 1828. O devět později, roku 1837 byla zveřejněna karikatura "The Modern Balaam and His Ass" útočící opět na Jacksona. Definitivně se pak proslavil osel jako demokrat roku 1870 díky Thomasu Nastovi, otci americké karikatury.

Nastova kresba z roku 1870 ve větším rozlišení zde
Slon byl pravděpdobně poprvé spojen s republikány v kampani republikána Abrahama Lincolna z roku 1864. Autorem karikatury z roku 1874, která ale napevno zavedla slona jako republikána je opět Thomas Nast. V této karikatuře mimochodem vystupuje demokratický osel v rouše vlčím.

Nastova kresba z roku 1874 ve větším rozlišení zde
Strany samotné se maskotům nevyhýbají;
toto jsou pravděpodobně nejznámější ztvárnění
Přezdívka


Republikánská strana, na rozdíl od Demokratické, ještě disponuje přezdívkou G.O.P. Přestože se tato zkratka tradičně překládá jako Grand Old Party, původní význam, objevující se roku 1875, byl zřejmě "gallant old party". S nástupem prvních automobilů získala zkratka i nový význam "get out and push", což zůstalo dodnes motivačním heslem pro dobrovolníky pracující na dlouhých a náročných politických kampaních.

Logo užívané na republikánských oficiálních stránkách (gop.com)
integrující barvu, zvíře i přezdívku.