pondělí 13. února 2012

Maine aneb Zpátky do dnů

Společně s kaukusy v Nevadě 4. února začaly i kaukusy v Maine. Zvláštní charakter mainských kaukusů, má za následek, že výsledky byly vyhlášeny až o týden později než v Nevadě.


V nejseverovýchodnějším státu Unie na liberálním Severovýchodu byli favorizování dva kandidáti - Mitt Romney a Ron Paul. Výsledky nakonec odpovídaly předpokladům. Poměrně těsně zvítězil Mitt Romney nad Ronem Paulem (tito dva dohromady získali 3/4 hlasů). Z výsledku lze vyčíst, že se také potvrzuje vyhořívání Gingrichovy hvězdy a nástup Santoruma jakožto konzervativnější alternativy Mitta Romneyho (či  Obamy, jak říká Rick sám).


Co se týká prozatímních celkových výsledků: Na delegáty vede podle New York Times Mitt Romney se 105 hlasy, následuje jej Rick Santorum se 71 delegáty, třetí je Newt Gingrich s 29 delegáty a uzavírá Ron Paul se 18 hlasy delegátů. Co do vítězství, dá se říci, že si jsou Romney a Santorum rovni se čtyřmi státy (pokud ovšem započítáme Santorumovi i formálně bezvýznamné vítězství v primárkách v Missouri). Gingrich má své jedno vítězství z Jižní Karolíny, Ron Paul dosud nezaskóroval. Co se týče celkového počtu získaných hlasů, vede s 41,5 procenty Romney, druhý je Gingrich s 31,1 procenty, třetí Rick Santorum s 15,9 procenty a poslední Ron Paul s 11,4 procenty. Zde musíte vzít v úvahu, že klasických primárek se účastní řádově více voličů než je tomu u kaukusů a tato procenta mají nulovou vypovídací hodnotu.
Vítězství podle barev - červená = Mitt Romney, modrá = Rick Santorum, žlutá = Newt Gingrich
Nyní bude až do televizní debaty v Arizoně (22. 2.) a primárek v Arizoně a Michiganu (28. 2.) klid.