pondělí 28. října 2013

Tři měsíce české politiky s pandami

Co se dělo v české politice během posledních tří měsíců? Výběr nejdůležitějšího vám přinášejí pandy.

Kampaň

Nečasova vláda podala demisi 10. července a ihned začala předvolební kampaň. Strany se začaly předhánět v tom, kdo víc slíbí a či obličej bude vidět po republice nejčastěji.


Silné obavy měla ČSSD, a zejména Sobotkovo křídlo, ze SPOZ. Tato strana má sice pouhou devítinu celkového počtu členů ČSSD, ale na druhou stranu disponovala hlasitou podporou prezidenta Zemana.


Zatímco se ČSSD se přes prázdniny soustředila na boj s bývalou vládní koalicí, za zády jí rostl nový soupeř. V červnu mělo ANO určitě méně něž 3,5% podporu a mimo jiné ho přeskočila i Suverenita a Věci veřejné. V zářijovém průzkumu CVVM se ovšem najednou Babišovo hnutí objevilo na třetím místě a pustilo se do vážného boje o křesla.


Počet lidí ochotných hlasovat pro ČSSD neustále klesal. Od dubna 2013 do voleb se podle dat CVVM podpora sociálních demokratů sklouzla z 41 % na polovinu.


Jednou z možných chyb bylo, že Sobotka dlouho dopředu avizoval záměr vytvořit oranžovo-rudou legislativní koalici a menšinovou vládu s podporou komunistů.Výsledky

Po kampani musely zákonitě (Ústava ČR, čl. 63, odstavec 1f)  přijít volby. Voliči ukázali, že jsou se současnými politickými stranami zcela nespokojeni.


Nečekaně špatný výsledek potkal i vítězné pro sociální demokraty. ČSSD i její předseda byli z výsledků voleb nešťastní.


Naproti tomu politicky amorfní uskupení kolem Babiše a Okamury slavila.


Komunisté, navzdory tomu, co jim bylo slíbeno, zůstanou i nadále odříznuti od národních penězovodů.TOP 09 si bude muset zvykat na pozici lídra pravice, přestože ztratila třetinu voličů.


ODS si podrazila nohy sama a moc nechybělo a do poslanecké sněmovny nedoběhla.


Lidovci se stali první stranou, která se dokázala vrátit do sněmovny.


Zato Zelení si musí o vstupu do sněmovny zatím jen nechat zdát.


Svobodní útočili především na 3% hranici, která by jim zaručila větší příspěvky od státu. Vinu za neúspěch dávali také médiím.


Piráti, kteří mělo o něco více hlasů než Svobodní, jsou na nefér jednání médií již zvyklí.


Zemanovce tam neprotlačil ani Lukoil s prezidentem.


Následky

Kvůli mizernému volebnímu výsledku podnikl 1. místopředseda ČSSD Hašek první kroky ke svržení předsedy Sobotky. Vyzval ho k odstoupení z čela strany.


Sobotka se podle všeho bude snažit si svou funkci udržet. Stejně tak naději, že bude ještě letos premiérem.


Babiš, řekl, že krize v ČSSD je důkazem, že tradičním stranám jde jen o peníze a o moc. Zajímavé.


Podporu jakékoliv vládě slibuje za podmínky schválení zákonu o obecném referendu i Okamurův Úsvit. Nezdá se však, že by se s ním chtěl někdo relevantní bavit.


A jako nejpravděpodobnější koalice se přesto přese všechno jeví ČSSD a KDU-ČSL s nějakou formou podpory ze strany ANO 2011.


Žádné komentáře:

Okomentovat