středa 27. února 2013

Je Dennis Rodman novým Kissingerem?

Slíbil jsem si, že napřed musím vyvěsit druhý díl seriálu o kouření v restauracích, ale některé zprávy jsou příliš  bizarní na to, aby mohly být ignorovány. Jako například ta, že Dennis Rodman se vydal na soukromou "diplomatickou" cestu do Severní Koreje. Přestože to zní jako synopse k absurdní komedii, skutečně se to stalo.

Nepravděpodobná dvojka


Důvodů, proč mi ta situace připomíná Monty Pythony, je více. V první řadě cokoliv, co se děje kolem Severní Koreje je prostě absurdní. Jde o zemi, kde již 18 let vládne mrtvola (vážně, Kim Ir-Sen je věčný prezident). Narození jejího předchozího vůdce, Kim Čong-Ila, způsobilo změnu ročního období a dvojitou duhu. Navíc současného vůdce zřejmě nikdy nepřejde hlad.

(zdroj)
Další podivností je, že tímto "diplomatem" je právě Dennis Rodman. Jeden z největších bubáků světového sportu přijíždí do země, kde se tamní režim kontroluje i účesy svých občanů. Proto, aby náhodou dlouhé vlasy neodčerpávaly živiny z jejich mozků.

Nejlepší z celé cesty jsou ale Rodmanovy tweety. Například zmínil, že by bylo zajímavé, pokud by se potkal s tím "Gangnam Style dude", řekl že miluje Korejce včetně Kim Čong-una, protože jsou fanoušci basketbalu atp. Jestli chcete sledovat všechny komentáře, hledejte hashtag #WORMinNorthKorea.
Dennis Rodman (zdroj)

Pingpongová diplomacie


Další zvláštností je načasování, přestože si nemyslím, že by to byl záměr. Nedávno (10. února 2013) totiž zemřel Čuang Ce-tung. Kdo že to je? Stolní tenista, který pravděpodobně napomohl přiblížení Číny a Spojených států na počátku 70. let. Právě on se zasloužil pravděpodobně o největší úspěch sportovní diplomacie v dějiních.

Roku 1971 se konalo Mistrovství světa ve stolním tenise v japonské Nagoji. Jednoho dne americký reprezentant Glenn Cowan nestihl autobus svého týmu a ve spěchu nastoupil do autobusu čínské reprezentace. V autobuse jej obdaroval právě Čuang Ce-Tung malbou Žlutých hor na hedvábí. Po této události byli pozváni američtí hráči na návštěvu do Číny, která se také během měsíce uskutečnila a ukázala jasný zájem Číny o lepší vztahy s Američany. Do roku navštívil Čínu osobně a tajně Henry Kissinger (tehdy prezidentův poradce pro národní bezpečnost a architekt americké diplomacie). Během Kissingerovy návštěvy se připravila půda pro slavnou návštěvu prezidenta Nixona v Číně a jedinou operu, kterou bych rád viděl. Špatné vztahy mezi SSSR a Čínou a pragmatický postoj americké administrativy k oběma zemím následovně umožnil provádět tzv. trojúhleníkovou (triangulární) diplomacii, kdy při vyjednáváních byly obě země stavěny proti sobě. Důležitost oné události z Nagoji není třeba přeceňovat, k oteplování vtahů docházelo již dříve, to však nedělá načasování méně zajímavým.
Čuang Ce-Tung, Glenn Cowen a Žluté hory (zdroj)

Rodman a realismus


Je možné tedy najít podobnosti mezi pingpongovou diplomacií sedmdesátých let a současným výletem bývalého basketbalisty Chicago Bulls? Moc ne.

V první řadě americká vláda nehraje v Rodmanově případě žádnou roli (za Nixona v reakci na pozvání například omezila obchodní embarga uvalena na Čínu). Zadruhé význam Rodmanovy cesty není ani tak sportovní nebo diplomatický jako komerční. Tato návštěva byla zorganizována a doprovázena kontroverzním americkým lifestylovým magazínem Vice. Ten společně s HBO připravuje pořad o KLDR. Zatřetí, kdyby měla Severní Korea zájem o zlepšování vztahů s USA, pravděpodobně by si alespoň na chvíli oddechla od jaderných testů. Naděje na zlepšení vztahů v důsledku cesty jsou nulové.

Čínský místopředseda vlády (1998-2003) Li Lanqing
a Henry Kissinger hrající stolní tenis. (zdroj)

1 komentář:

  1. Já jsem nedávno u Kamila Fily zase četl, že jiný slavný basketbalista, Kareem Abdul-Jabbar, je teď nově i filmovým kritikem :)

    OdpovědětVymazat