sobota 3. března 2012

Arizona a Michigan aneb Konec Gingriche

S trestuhodným zpožděním  píšu o primárkách v Arizoně a Michiganu, které se konaly 28. února. Jak již vyplývá z titulku, situace se nevyvíjí pro Newta Gingriche vůbec dobře. Naopak Mitt Romney, zdá se, nabírá před superúterým (6. března) třetí dech. Kaukusům, které se konaly mezi 11. a 29. únorem ve Wyomingu se budu věnovat příště společně s kaukusy ve státě Washington, které se konají dnes. Prozradím, že i zde zvítězil Mitt Romney.

Oranžová Arizona, žlutý Wyoming a červený Michigan

Necelý týden před primárkami v Arizoně a Michiganu (22. února) se konala debata republikánských kandidátů. Jeden z předních bloggerů na Washington Post vyhlásil za vítěze Rona Paula a Mitta Romneyho, jako poraženého označil Ricka Santoruma.

Arizona

V tomto vyprahlém jižanském státě, který je známý zejména pro Grand Canyon přesvědčivě zvítězil Mitt Romney. Vítězství to bylo očekávané. V Arizoně tvoří mormoni nejen 4% procenta populace, ale také 14 % voličů. Romneyho popularita mezi mormony se dá srovnat asi jen s Obamovou popularitou u afroameričanů (Obama měl v prezidentské volbě 2008 podporu 95 % Afroameričanů, Romney získal v Arizoně 96 % a v Nevadě 88 % mormonských hlasů). Dalším důležitým faktorem, který zajistil Romneymu vítězství byla lednová podpora populárního arizonského senátora Johna McCaina, prezidentského kandidáta z posledních prezidentských voleb. Romney, poté co odstoupil před čtyřmi lety z boje o republikánskou nominaci, podpořil právě kandidaturu McCaina.

Výsledky jsou následující: Romney získal téměř polovinu odevzdaných hlasů, Santorum více než čtvrtinu, Gingrich získal 16 % a Paul nedosáhl ani na 10 %. V Arizoně platí systém "vítěz bere vše" a Romney tedy získává všech 29 delegátů.Michigan

Zároveň s Arizonou probíhaly primárky i v Michiganu, státu automobilového průmyslu a Eminema. Ty byly ostře sledované, protože slibovaly napínavý souboj. Ve 13 z 15 průzkumů, které se konaly mezi 17. a 27. únorem byl rozdíl mezi oběma současnými hlavními kandidáty Romneym a Santorumem rozdíl pouze v rámci směrodatné odchylky. Pro Romneyho má Michigan navíc i symbolický význam. Narodil se v Detroitu, největším městě tohoto státu a jeho otec zde působil jako guvernér.
Kampaň byla poznamenaná kontroverzní Santorumovou výzvou směrem k demokratům, ať jej volí v otevřených primárkách (pro osvěžení, v otevřených primárkách můžou volit i voliči a členové jiných stran či nezávislí). Romney tuto výzvu označil za "pobuřující" a "nechutnou". Na jednu stranu, právě zapojení i jiných než registrovaných republikánských voličů je smyslem otevřených primárek. Na stranu druhou, pokud taková výzva přichází od kandidáta, který je se svými postoji na míle vzdálen od liberálních, vzbuzuje to jistá podezdření.

Romney nakonec i v Michiganu dosáhl vítězství. S 41 % hlasů porazil o 3 % Ricka Santoruma. S velkou ztrátou vyšly z výsledků Ron Paul (12 %) a Newt Gingrich (7 %). Z třiceti michiganských delegátů bude 16 Romneyho a 14 Santorumových.


Konec Gingriche?

Přestože jsem po primárkách na Floridě Santoruma odepsával, což se nakonec ukázalo jako omyl, myslím, že pochybování o šancích Newta Gingriche je nyní zcela na místě. Nezazářil (ani se nezaleskl) v Michiganu, Arizoně a nakonec ani ve Wyomingu. Pokud se podíváme do minulosti, na druhém místě byl naposledy v Nevadě. Nic od něj nemůžeme očekávat ve Washingtonu (tam je mírným favoritem Romney před Santorumem, Gingrich se může akorát snažit nezůstat poslední). Během rychle blížícího se superúterý pravděpodobně zvítězí v domácí Georgii, dále by mohl ukořistit maximálně 1 nebo 2 druhá místa. To mu jistě velké šance, pokud se nezjistí, že Rick Santorum je masový vrah nebo hůř (tj. má nemanželské dítě), do boje nedává. Jestli chce Gingrich do voleb ještě promluvit, měl by se kandidatury vzdát a podpořit jednoho z dvojice Santorum-Romney.

Žádné komentáře:

Okomentovat